0,00  0

Ostukorv

Ostukorvis ei ole tooteid.

Jätka ostmist

Seedeensüümid

Seedeensüüm on keemiline ühend, mida toodetakse seedetraktis ja mis aitab lagundada toitu, et keha saaks sellest toitaineid omastada. Seedeensüümid on hädavajalikud toidu seedimiseks ja toitainete imendumiseks vereringesse. Ilma nendeta ei suuda meie keha toitu korralikult seedida, mis võib põhjustada mitmesuguseid terviseprobleeme.
Seedeensüümide hulka kuuluvad näiteks proteaasid, mis lagundavad valke; lipaasid, mis lagundavad rasvu; ja amülaasid, mis lagundavad süsivesikuid. Need ensüümid töötavad koos, et lagundada toitu väiksemateks osakesteks, mida keha saab kasutada energia saamiseks ja rakkude ehitamiseks.

Seedeensüümide tüübid

On mitmeid erinevaid seedeensüüme, millel kõigil on oma unikaalsed funktsioonid. Näiteks proteaasid lagundavad valke aminohapeteks, lipaasid lagundavad rasvu rasvhapeteks ja glütserooliks ning amülaasid lagundavad tärklise maltoosiks.
Seedeensüümide hulka kuuluvad ka laktaas, mis lagundab piimasuhkrut laktoosi, sukraas, mis lagundab suhkrut fruktoosiks ja glükoosiks või maltaas, mis lagundab maltoosi glükoosiks.
Ensüümid aitavad meie kehal toidust saadud toitaineid omastada ja kasutada.

Seedeensüümide roll tervises

Seedeensüümid mängivad olulist rolli meie tervises. Nad aitavad meie kehal toitu seedida ja toitaineid omastada, mis on oluline meie üldise tervise ja heaolu jaoks. Seedeensüümide puudumine võib põhjustada mitmesuguseid terviseprobleeme, sealhulgas seedehäireid, toitainete puudust ja kaaluprobleeme.
Seedeensüümid aitavad kaasa ka immuunsüsteemi tervisele. Nad aitavad lagundada toidus leiduvaid valke, mis võivad mõjutada immuunsüsteemi funktsiooni. Seedeensüümide puudumine võib põhjustada immuunsüsteemi nõrgenemist ja suurendada haiguste riski.

Seedehäired

Seedeensüümide puudumine võib põhjustada mitmesuguseid seedehäireid, sealhulgas kõhupuhitust, kõhulahtisust, kõhukinnisust ja kõhuvalu. Need probleemid võivad olla põhjustatud toidu mittetäielikust seedimisest, mis võib põhjustada toidu käärimist ja gaasi teket soolestikus.
Seedeensüümide puudumine võib põhjustada ka malabsorptsiooni, mis on seisund, kus toitaineid ei imendu korralikult soolestikust vereringesse. See võib põhjustada toitainete puudust ja kaalukaotust.

Seedeensüümide allikad

Seedeensüüme leidub loomulikult mitmesugustes toiduainetes, sealhulgas puuviljades, köögiviljades, lihas, piimatoodetes ja teraviljades. Mõned toiduained, nagu ananass ja papaia, sisaldavad eriti suures koguses seedeensüüme. Ananass sisaldab bromelaiini, see on proteaas, mis aitab lagundada valke. Papaia sisaldab papaiini, mis on samuti proteaas.

Seedeensüüme saab ka toidulisandite kujul. Need on eriti kasulikud inimestele, kellel on seedehäired või kes ei saa piisavalt seedeensüüme toidust. Toidulisandid võivad sisaldada ühte või mitut tüüpi seedeensüümi, sõltuvalt toote koostisest.
Oder ja rukis, sisaldavad amülaasi, mis aitab lagundada tärklist. Mõned piimatooted, nagu jogurt ja keefir, sisaldavad ka seedeensüüme, sealhulgas laktaasi, mis aitab lagundada laktoosi.

Seedeensüümid toidulisandina

Seedeensüüme saab ka toidulisandite kujul. Need on eriti kasulikud inimestele, kellel on seedehäired või kes ei saa piisavalt seedeensüüme toidust. Toidulisandid võivad sisaldada ühte või mitut tüüpi seedeensüümi, sõltuvalt toote koostisest.

Seedeensüümide toidulisandid võivad aidata parandada seedimist ja vähendada seedehäireid, nagu kõhupuhitus, kõhulahtisus ja kõhuvalu. Need võivad aidata ka parandada toitainete imendumist ja vähendada toitainete puudust.

Toidulisanditena on saadaval nii üldised ensüümide segud, kui ka spetsiifliste toiduainete seedimist hõlbustavad tooted. Nii on nätieks olemas ensüümide segud gluteeni ja piimatoodete tarvis, FODMAP ensüümid ehk frukto-oligosahhariide lõhustavad seedeensüümid, valkude seedimist toetavad ensüümide segud jne.

Liitu uudiskirjaga
Ole kursis meie uusimate toodete, eripakkumiste ja allahindlustega.
© 2025 AMBROSIA OÜ. Kõik õigused kaitstud.