Kas tunned tihti puhitusi või on kõhuvalu on muutunud tavaliseks?
Või oled märganud, et ei saa enam süüa tavapäraseid toite, tekib ebatavaliselt palju gaase, kõht on lahti või vastupidi – kõht on kinni.
Kui seda juhtub tihedalt, võib sul olla IBS ehk soole ärritussündroom, rahvakeeli ka ärritunud soole sündroom.
Selles artiklis räägime, mis on soole ärritussündroom (ingl.k. irritable bowel syndrome, edaspidi IBS) ja Fodmap dieet. Mis on IBS’i sümptomid ja kas Fodmap dieet võib aidata IBS’i leevendada.
IBS on laialdaselt levinud soolestiku seisund, mille sümptomid on :
Enamasti kõigub seisund päevast päeva ja muutub vahel paremaks ja halvemaks. Seda võib põhjustada söök ja jook.
Selle kõigega kaasneb sageli ärevus, depressioon, kroonilise väsimuse sündroom ja valu.
Eri hinnangutel kannatab IBS all kuni kümnendik elanikkonnast. IBS on kroonilise iseloomuga. Ägenemised tulevad ja lähevad, püsides paarist tunnist, mõne päeva või isegi kuuni. IBS esineb kaks korda enam naistel kui meestel ja avaldub kõige sagedamini 20 – 30-aastastel.
Tänaseks on välja uuritud, et IBS on peaaju – soolestiku ühenduse (ingl.k. gut – brain axis) düsfunktsioon. Kui närviimpulsid ja signaalid, mis aju ja soolestiku vahel igapäevaselt ülesandeid jagavad, on häiritud, võib seedesüsteem hakata aju signaliseerima väikseimastki ärritajast ning hakata sooltes olevat toitu liiga kiiresti või aeglaselt edasi transportima, tekitades vastavalt kõhulahtisust või -kinnisust.
IBS-i võib vallandada infektsioon, füüsiline ja vaimne stress, trauma, aga ka soole mikrofloora muutused. Umbes 10% soolenakkuse läbipõdenuil areneb välja IBS. Soolestiku mikrofloora muutused ehk soolestikus olevate kasulike ja halbade bakterite tasakaalu muutus võib samuti IBS’ile omased sümptomid esile kutsuda. Kuna aga kirjeldatud sümptomid võivad viidata ka mõnele muule seedetraktiga seotud haigusele, tasub selliste sümptomite ilmnemisel oma tervist lasta hinnata arstil, et välistada muud võimalused.
IBS-i on võimalik hoida kontrolli all oma toitumistavasid ja toiduvalikut muutes ning elukorraldust üle vaadates, kuid lähenemine peab olema individuaalne. Toitumise muutmine aitab vähendada soolesisest ärritust ja gaaside teket. Stressiga tegelemine, unerežiim ja sobiv liikumine tasakaalustavad närvisüsteemi tööd. Probiootikumid ja ensüümid toetavad normaalse seedefunktsiooni ja mikrofloora taastamist ja säilimist.
Toidu mõju IBS sümptomitele on hästi teada. Ka ebaregulaarne või liiga pikk toidukordade vaheline aeg või liiga suur portsjon võib vallandada kaebused. Lisaks on täheldatud seotust IBS-i ja gaasiliste, kofeiini ning alkoholi sisaldatavate jookide, rasvaste ja vürtsikate toitude tarbimise vahel.
Kliiniliselt on kõige rohkem uuritud halvasti lõhustuvate ja omandatavate süsivesikute mõju IBS sümptomitele. Selliste toitude vähendamine menüüs aitab seedeprobleemid kontrolli alla saada kuni 75% IBS patsientidest. Neid toiduaineid vältivat dieeti nimetatakse Fodmap dieediks.
Fermentable – fermenteeritavad (e kääritatavad)
Oligosaccharides – oligosahhariidid
Disaccharides – disahhariidid
Monosaccharides – monosahhariidid
Polyols – polüoolid
Neid toiduaineid vältivat dieeti nimetatakse Fodmap dieediks ning see sobib ka peensoole bakteriaalse ülekasvu (SIBO) puhul ning toetava dieedina ka mitmete muude põletikuliste soolehaiguste puhul ebameeldivate sümptomite vähendamiseks.
Fodmap dieet piirab toite, mis sisaldavad palju raskesti seeditavaid ja kiiresti kääritavaid süsivesikuid. Selle dieedi tulemusel vähenevad gaasid, puhitus, kõhuvalu ja väljaheide normaliseerub.
Tüüpilised kõrge FODMAP sisaldusega toiduained on:
Madala FODMAP dieedi ajal välistatakse 4 – 6 nädalaks menüüs rangelt kõik kõrge FODMAP sisaldusega toiduained ning seejärel hakatakse neid ükshaaval menüüsse uuesti tagasi tooma. Nii saab teha kindlaks, milliste toiduainete suhtes on soolestik kõige tundlikum. Tundlikkus on väga individuaalne – üks toiduaine võib ühele IBS-i põdejale sobida ja teisele mitte.
FODMAP protokolli järgimine on sümptomite vähendamisel vaid pool võitu. Teine pool võitlusest on ebamugavuste algpõhjuse väljaselgitamine, mida on kõige parem teha koostöös arsti või toitumisterapeudiga, kes on selle teemaga lähemalt tuttav.
Kuna Fodmap dieeti on iseseisvalt keeruline planeerida, on hea kui spetsialist on sulle toeks. Ta oskab sulle soovitada ka Toidulisandeid, mis sinu seisukorda ja enesetunnet parandada aitavad. Nende hulka võivad kuuluda Seedeensüümid ja Probiootikumid ning ka muud tooted.
Seedeensüümid on proteiinid, mis kiirendavad toitainete lagundamise protsessi. Enamus vajalikke seedeensüüme toodab keha ise ja need ammutatakse toidust. Kui seedetraktis esineb probleeme, saab võtta juurde Toidulisanditena. Seedeensüümid aitavad sooltes raskesti seeditavat toitu lagundada ja tagavad seeläbi organismile töö tegemiseks vajaliku energia. Müügil on väga erinevaid toite seedida aitavaid ensüüme ja oluline oleks kasutada õiget tüüpi ensüüme.
FODMATE on uuenduslik ensüümide segu, mis on loodud lühiajaliseks kasutamiseks, et toetada seedimist ja vähendada kõhuhädasid nagu kõhukinnisus, -lahtisus, -valud ja puhitused, mida kõrge FODMAP toiduained tekitavad.
FODMATE Seedeensüümide segu aitab lagundada kõrge FODMAP sisaldusega toitaineid, mis on IBS’i puhul on organismile lagundamiseks liiga keeruline ülesanne. FODMATE ensüümid aiatavad tihtipeale ületada seedeprobleeme ilma, et peaks alustama keerulise FODMAP dieedi pidamist. FODMATE ensüüme on soovitatav tarbida ka madala FODMAP dieedi ajal, muutes dieedi seeläbi tõhusamaks. FODMATE ensüümid toetavad toitainete ja antioksüdantide rikka taimse toidu jätkuvat kasutamist, mida muidu FODMAP dieedi puhul piirama peaks. Vaata toodet siit.
Soolestikus elab triljoneid erinevaid baktereid. Seda on rohkem, kui kui meie kehas on rakke. Kokku nimetatakse seda bakterite kogumit mikrobiootaks, ja on heatervise üks põhilisi nurgakive. Mikrobioota bakterid toituvad toidus olevates kiudainetest (mida peab olema mitmekesises valikus!) ning on lihtsalt haavatavad ühekülgsele, loomse toidu rikkale, liigselt töödeldud ja keskkonnamürke sisaldavale toidule.
Probiootilised toidud aitavad säilitada mikrofloorat, parandades seeläbi mitte ainult seedimist vaid kogu meie üldist tervist. Nii saame traditsiooniliselt piimhappebaktereid hapendatud toitudest, nt jogurtist või hapendatud kurgist, kapsast ja salatist. Kui aga seedimise probleem on muutunud tõsiseks või pikajaliseks, näiteks soolestiku haiguse või antibiootikumikuuri tulemusel, saab oma seedimist toetada kvaliteetsete ja efektiivsete Probiootikumidega.
MegaSporeBiotic on uusima põlvkonna probiootikum, mis sisaldab probiootiliste bakterite endospoore. Sellist toodet pakub täna ainult USA tootja Microbiome Labs. Spoorid on äärmiselt vastupidavad ning on võimelised läbima seedesüsteemi seal hävimata. Võrdluseks võib öelda, et tavalised piimhappebaktereid sisaldavad Probiootikumid hävivad pea täielikult maohappega kokku puutumisel ja selleks on vaja spetsiaalset kapslitehnoloogiat, et Piimhappebakterid üldse soolestikku jõuaksid. Sellist tehnoloogiat kasutab teine meie valikus olev tipptaseme tootja Klaire Labs, pakkudes Piimhappebakterid kapslisse, mis lahustub alles peale mao läbimist.P.S.Klaire Labs tooteid näevad ainult sisse logitud kliendid.
IBS korral eelistatakse kasutada siiski spoorbiootikumi MegaSporeBiotic, mis on lisaks vastupidav ka antibiootikumidele. Vaata toodet siit.
Ambrosia tootevalikus on arsti poolt hoolikalt valitud tooted. Pakume tooteid, mis on koostisosadelt puhtad ja efektiivsed ning kõrgeima kvaliteediga.