Etüülester on oomega-rasvhapete vorm mis on saadud etüülalkoholi ja happe reaktsioonil. See on üks paljudest oomega-rasvhapete vormidest, mida kasutatakse laialdaselt toiduainetetööstuses, kosmeetikas ja meditsiinis. Paljud tootjad pakuvad oomega 3 kalaõli toidulisandeid etüülestri vormis, nende tootmistehnoloogia on lihtsam ja odavam.
Üldiselt näitavad uuringud, et etüülestri vormis oomega 3 ei ole ei ole inimese kehale hästi omastatav. Võimalik seletus võib olla selles, et kalas esinevad oomega 3 rasvad triglütseriidide vormis ja meie keha on harjunud ära tundma ja vastu võtma toitu sellel kujul, millisena ta looduses esineb.
Etüülesterid koosnevad kahest põhikomponendist: etüülalkoholist ja rasvhappest. Esterdamise reaktsioon on pöörduv. See tähendab, et etüülesteri saab taas lagundada etüülalkoholiks ja rasvhappeks, kui reaktsioonile lisatakse vett. See omadus on oluline etüülesterite kasutamisel toiduainetetööstuses ja meditsiinis, kuna see võimaldab etüülesterite lagundamist ja nende vabastamist kehas. Seega vabaneb kehas sellises vormis oomega 3 toidulisandi tarbimisel alati ka väike kogus alkoholi.
Etüülesterite tootmine algab etüülalkoholi ja rasvhappe segamisega. Seejärel lisatakse segu kuumutamisel katalüsaator, mis kiirendab esterdamise reaktsiooni. Katalüsaatorina kasutatakse tavaliselt happelist ainet, nagu väävelhape või fosforhape. Pärast esterdamise reaktsiooni lõppu eraldatakse etüülesterid segu ülejäänud osast destillatsiooni teel. Destillatsioon on protsess, mille käigus segu kuumutatakse ja erinevate komponentide keemistemperatuuride erinevuste tõttu eraldatakse need üksteisest. Etüülesterid on kergemad kui vesi ja seetõttu aurustuvad need enne vett, võimaldades nende eraldamist. Selline tootmisprotsess on lihtsam ja odavam, kuid kätkeb endas mõningaid riske tulenevalt toote kuumutamisest, mis võib suurendada oksüdatsiooni. Seetõttu on oluline teha tootele peroksiidide test, mis mõõdab etüülesterite oksüdatsiooni taset. Kõrge peroksiidide tase võib viidata sellele, et etüülesterid on oksüdeerunud, mis võib vähendada nende kvaliteeti ja kasulikkust. Peroksiidide test on eriti oluline etüülesterite kasutamisel toiduainetetööstuses ja meditsiinis, kus oksüdatsiooni tase võib mõjutada toote ohutust ja efektiivsust.
Etüülesterite säilitamisel on oluline vältida nende kokkupuudet õhuga, valgusega ja kõrge temperatuuriga, mis võivad põhjustada nende oksüdatsiooni ja lagunemist. Etüülesterid tuleks hoida tihedalt suletud anumas, jahedas ja pimedas kohas. Samuti tuleks vältida nende kokkupuudet metallidega, mis võivad põhjustada nende oksüdatsiooni. Etüülesterite säilivusaeg sõltub nende säilitamistingimustest ja kvaliteedist. Kvaliteetsed etüülesterid, mis on säilitatud korralikult, võivad säilida mitu aastat. Kuid kui etüülesterid on oksüdeerunud või lagunenud, võivad nad kaotada oma kasulikud omadused ja muutuda kahjulikuks.