Ärritunud soole sündroom (IBS) on krooniline seedetrakti häire, mida iseloomustavad kõhuvalu, kõhupuhitus, kõhulahtisus või kõhukinnisus.
See on levinud seisund, mida esineb isegi 10-20% elanikkonnast ja mille põhjused on erinevad.
IBS-i sümptomid võivad olla kerged või tõsised ja need võivad aja jooksul muutuda. Sümptomid võivad põhjustada märkimisväärset ebamugavust ja elukvaliteedi langust. IBS-i sümptomeid saab leevendada dieedi, elustiili muutuste ja probiootikumide või ravimitega.
Kõige sagedasemad sümptomid on kõhuvalu, kõhupuhitus, kõhulahtisus ja kõhukinnisus. Mõned inimesed võivad kogeda ka muid sümptomeid, nagu väsimus, iiveldus ja depressioon.
IBS-i sümptomid võivad olla kerged või tõsised ja need võivad aja jooksul muutuda. Mõned inimesed võivad kogeda sümptomeid ainult aeg-ajalt, teised aga võivad kogeda sümptomeid pidevalt. Sümptomid võivad põhjustada märkimisväärset ebamugavust ja elukvaliteedi langust.
IBS-i kõik põhjused on veel teadmata. Teadlased usuvad, et IBS-i võivad põhjustada seedetrakti motoorika häired, tundlikkus toidu või stressi suhtes, soolestiku mikrofloora muutused või geneetilised tegurid.
IBS-i võivad põhjustada ka mõned toiduained, nagu piimatooted, gluteen, fruktoos, kofeiin ja alkohol. Samuti võivad IBS-i põhjustada mõned ravimid, nagu antibiootikumid ja mittesteroidsed põletikuvastased ravimid.
IBS-i diagnoosimine põhineb sümptomitel. Arst võib kasutada ka mõningaid teste, nagu vereanalüüsid, väljaheidete analüüsid, kolonoskoopia jne.
IBS-i diagnoosimine võib olla keeruline, kuna sümptomid võivad olla sarnased teiste seedetrakti haiguste sümptomitega. Seetõttu on oluline, et arst oleks teadlik kõigist sümptomitest ja nende muutustest aja jooksul.
IBS-i võib seostada ka teiste terviseprobleemidega, nagu depressioon, ärevus, krooniline väsimus või fibromüalgia. Seetõttu on oluline, et IBS-i raviks kasutataks integreeritud lähenemisviisi, mis hõlmab nii füüsilist kui ka vaimset tervist.