Antioksüdandid on ained, mis takistavad oksüdatsiooni. Oksüdatsioon on keemiline reaktsioon, mis toimub kehas pidevalt ja võib kahjustada meie rakke. Antioksüdandid aeglustavad või peatavad seda reaktsiooni, aidates säilitada meie tervist ja heaolu.
Meie kehas toodetakse pidevalt vabu radikaale, mis võivad kahjustada meie rakke ja DNA-d. Antioksüdandid neutraliseerivad neid vabu radikaale, kaitstes seeläbi rakke oksüdatiivse stressi negatiivsete mõjude eest.
On mitmeid erinevaid toidus sisalduvaid antioksüdante, mis omavad ja kasulikke mõjusid meie kehale. Mõned levinumad antioksüdandid hõlmavad vitamiine nagu C- ja E-vitamiin, mineraale nagu seleen ja tsink ning fütokemikaale nagu flavonoidid ja karotenoidid.
Antioksüdandid võivad olla pärit erinevatest allikatest, sealhulgas toidust ja toidulisanditest. Nii näiteks on marjad, pähklid, seemned ja rohelised lehtköögiviljad rikkad antioksüdantide poolest. Samuti võib antioksüdante leida teatud tee- ja kohvisortidest ning tumedast šokolaadist.
Puuviljad ja köögiviljad on suurepärased antioksüdantide allikad. Eriti head valikud on marjad nagu mustikad, jõhvikad, maasikad ja vaarikad, mustsõstrad ning köögiviljad nagu kale ehk lehtkapsas, spinat, peet, tomatid ja porgandid. Üldiselt on nii, et mida rohkem määrib, seda rohkem on seal ka kasulikke antioksüdante. Pähklid ja seemned on samuti head antioksüdantide allikad. Näiteks kreeka pähklid ja linaseemned sisaldavad palju kasulikke antioksüdante.